איך זה יכול להיות שגדלנו באותו בית

אימא שלי תמיד הייתה שואלת: "איך זה שאתן כ"כ שונות? גדלתן באותו בית. והיא לא היחידה. זו שאלה ששמעתי מהורים רבים. איך זה? הם גדלו באותו בית, נתנו להם הכול אותו דבר אז איך הם יצאו כ"כ שונים?

צודקים. זה נשמע מפתיע. אז זהו שלא!

אם תבדקו טוב טוב אז הילדים אף פעם לא גדלו באותו בית. מבנה כן, אותם רהיטים בבית – אולי. אבל לא באותם תנאים. הראשון נולד לזוג הורים והיווה בעצם שפן ניסיונות חמוד לכל הטעויות האפשריות של הוריו הצעירים (בד"כ) וחדורי המוטיבציה והציפיות האינסופיות מהאפרוח שרק נולד. לפעמים הוא גדל לבדו ללא אחים מספר שנים והיה מרכז עולמם של הוריו ושל המשפחה מורחבת. תשאלו אותי – 8 שנים חיכיתי להולדת אחותי. 8 שנים בבדידות מזהרת אבל ללא כל תחרות. החיים סובבו סביבי. לא פלא שאני בת מזל אריה טיפוסית .J מרגע הולדתי מרגישה מלכת החיות או כמו שבעלי שיחיה טוען , שאני לא לביאה אלא ממש אריה כי אני אוהבת שצדים עבורי …..

ולענייננו – ילד שני נולד כבר לסביבה אחרת. העולם לא סובב סביבו. להורים כבר יש ילד אחד, יש להם כבר ניסיון והאח הזה שנולד קודם לא כ"כ מהר ייתן מקום לעוד מישהו. הילד השני כבר צריך להילחם על מקומו וללהט כדי שישימו לב שגם הוא מוצלח, חכם ומתוק כמו הקודם אם לא יותר…וכן הלאה וכן הלאה.

עם כל ילד נוסף הפאזל המשפחתי שונה ותפקיד הילד כמו גם תפקודו שונים.

יש אין סוף גורמים להבדלים בסביבת הגדילה של הילדים. אני למשל כבכורה וותיקה של 8 שנים קיבלתי קידום ומוניתי ע"י הוריי להורה נוסף לאחותי. האמת? לא משהו להיות הורה מגיל 8. כמה אחריות ותסכולים. ואחותי? קיבלה בונוס! 3 מבוגרים על הראש. לא 1, לא 2 – 3!!!! גם לא משהו. בקיצור קשה לאמר שגדלנו באותם תנאים. קיבלנו אותו דבר? אין מצב! אני גדלתי בתקופה של אין. לא היו אפשרויות כלכליות וגדלתי באווירה של מלחמת הישרדות. אחותי לעומת זאת גדלה בתקופה טובה יותר כלכלית ויותר מכך – ההורים רצו לפצות אותה על כל מה שלא יכלו לתת לי…. אז איך לעזאזל אפשר להגיד שגדלנו באותו בית? מה הפלא שאנחנו קיבלנו מהבית דברים שונים ולקחנו מהבית דברים עוד יותר שונים. בכל משפחה יש את הנתונים האובייקטיביים והסובייקטיביים הגורמים לשוני בדפוסי ההתנהגות של האחים ושוני בתפיסת עולמם. לשמוע שיחה שלי ושל אחותי על בית ההורים גורמת לסובבים בלבול ואפילו חוסר נוחות. אתן בטוחות שאתן אחיות שגדלתן לאותם הורים? תפיסת המציאות שלנו את בית ההורים שונה בתכלית השינוי והבחירות האישיות שלנו, של תפיסת העולם גם הן שונות בתכלית.

אבל כן אנחנו אחיות ו"גדלנו באותו בית".

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Recent Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן